O konečnosti

O konečnosti - Günter Grass | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Günter Grass
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
O konečnosti.pdf


Chcete si knihu přečíst?O konečnosti ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Günter Grass. Číst O konečnosti Online je nyní tak snadné!

POPIS


Poslední kniha, kterou Günter Grass dopsal a sám ještě připravil do tisku, vyšla několik měsíců po jeho smrti († 13. dubna 2015) a je vskutku důstojným „kšaftem“ — loučením se světem, s literaturou, a především se životem. Není to žádný literární testament, v němž by autor odkazoval potomstvu moudrosti a rady k následování, ani bilance, v níž by účetnicky sčítal zisky a ztráty života, o němž ostatně ví, že jej — i když mu kukačka opakovaně slibuje léta — už může počítat spíš na měsíce. Tato kniha je hlavně výpovědí o prožívané přítomnosti — o závěrečné fázi života, v níž člověk, navzdory všem deficitům staroby, stále ještě plně prožívá vše kolem sebe, ba uvědomuje si a vnímá i věci drobné a nenápadné zvlášť ostře právě proto, že se mu u nich neodbytně vnucuje přídomek „poslední“. Tyto pozdní zážitky a úvahy se odvíjejí v desítkách krátkých textů prozaických i básnických, v nichž se střídají nejrůznější, často groteskně zcizené náměty a nápady osobní, literární i politické (včetně „mámy“ Merkelové), které však při pozornějším čtení vytvářejí rafinovaně propojenou motivickou síť a celostnou kompozici. Základní polohou tohoto loučení není sentimentální nářek, nýbrž originální spojení elegičnosti s humorem — někdy dost černým — a sebeironií, ale také mužná vyrovnanost tváří v tvář neodvratné „konečnosti“. Integrální součástí knihy jsou autorovy vlastní, s texty podstatně související, ne pouze ilustrující grafiky jako další doklad toho, že projev slovesný a výtvarný představovaly u Güntera Grasse dvě rovnomocné složky jeho umělecké osobnosti.


...nosti 2017; Plechový bubínek 1969; Psí roky 2005; Kočka a my ... Náboženství v Mongolsku | Mongolové.cz ... ... O konečnosti Vonne Endlichkait . Günter Grass; Günter Grass . 4,4 . Sledovať autora . Biografie a životopisy Cudzojazyčná literatúra Ďalšie formy prózy Humor, satira Novely, poviedky, antológie Romány. Všetky knihy autora . Atlantis, 2017. Na sklade ... Kniha: O konečnosti -- Vonne Endlichkait - Günter Grass. Fungujeme! Vážení zákazníci, e-shop je nadále plně v provozu. Od 27. 4. 2020 jsou navíc všechny naše prodejny a výdejny o ... O konečnosti - Günter Grass | Knihy Dobrovský ... . Od 27. 4. 2020 jsou navíc všechny naše prodejny a výdejny opět otevřeny. Pouze u některých je upravena otevírací doba, bližší informace naleznete zde. ... O čem je kniha O konečnosti? Poslední kniha, kterou Günter Grass dopsal a sám ještě připravil do tisku, vyšla několik měsíců po jeho...SOUVISEJÍCÍ KNIHY