Rozdělený ostrov: Studená válka a „kyperská otázka“ v letech 1960–1974

Rozdělený ostrov: Studená válka a „kyperská otázka“ v letech 1960–1974 - Jan Koura | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Jan Koura
DIMENZE
7,9 MB
NÁZEV SOUBORU
Rozdělený ostrov: Studená válka a „kyperská otázka“ v letech 1960–1974.pdf


Chcete si knihu přečíst?Rozdělený ostrov: Studená válka a „kyperská otázka“ v letech 1960–1974 ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jan Koura. Číst Rozdělený ostrov: Studená válka a „kyperská otázka“ v letech 1960–1974 Online je nyní tak snadné!

POPIS


Obyvatelé středomořského ostrova Kypr, jenž byl od roku 1925 britskou kolonií, začali po druhé světové válce intenzivně usilovat o získání samostatnosti. O dekolonizačním procesu ale měli rozdílné představy nejen Řekové a Turci žijící na ostrově, ale i jejich „mateřské státy“ a Velká Británie. Od poloviny padesátých let se konflikt mezi kyperskými Řeky a Turky začal vyhrocovat natolik, že měl negativní dopad nejen na řecko-turecké vztahy, ale i na situaci ve východním Středomoří, jež představovalo v kontextu studené války strategicky důležitou oblast. Po získání samostatnosti v roce 1960 se o situaci na ostrově začaly intenzivně zajímat také Spojené státy americké a Sovětský svaz, který společně s Československem dodával na ostrov zbraně, čímž přispíval k ještě větší politické nestabilitě, která nakonec vyústila v rozdělení ostrova na řeckou a tureckou část v roce 1974. Monografie si klade za cíl na základě nedávno odtajněných archivních materiálů nově zhodnotit mezinárodní dimenzi kyperského konfliktu, přičemž neopomíjí aktivity států východního bloku na ostrově, zejména Československa.


...ený ostrov: Studená válka a „kyperská otázka" v letech 1960-1974 Jan Koura Nakladatel: Epocha 2019 Kniha: Rozdělený ostrov - Studená válka a „kyperská otázka" v letech 1960-1974 - Jan Koura Fungujeme! Vážení zákazníci, knihy si u nás můžete nadále objednávat s doručením Českou poštou , GLS, Zásilkovnou či s vyzvednutím na našich výdejnách v Brně, Praze a Plzni ... Cold War Research Group - Posts | Facebook ... . E-kniha: Rozdělený ostrov -- Studená válka a "kyperská otázka" v letech 1960-1974 - Jan Koura Vážení čtenáři, děkujeme vám za trpělivost a pochopení v době omezeného provozu našich prodejen. Nyní se vracíme k původnímu provozu a těšíme se na shledanou v knihkupectvích i online. ... Rozdělený ostrov - Studená válka a „kyperská otáz ... E-kniha: Rozdělený ostrov - Jan Koura | Knihy.ABZ.cz ... . Nyní se vracíme k původnímu provozu a těšíme se na shledanou v knihkupectvích i online. ... Rozdělený ostrov - Studená válka a „kyperská otáz...SOUVISEJÍCÍ KNIHY