Kaligramy

Kaligramy - Guillaume Apollinaire | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Guillaume Apollinaire
DIMENZE
6,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Kaligramy.pdf


Chcete si knihu přečíst?Kaligramy ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Guillaume Apollinaire. Číst Kaligramy Online je nyní tak snadné!

POPIS


Apollinairovy Kaligramy jsou obrazové básně, verše zapsané do obrazů, které mají znázorňovat. Mnoho básní by bez výtvarného uspořádání bylo pro čtenáře nepochopitelných. K tomuto ojedinělému pokusu o zapsání poezie vedlo Apollinaira jeho kubistické a futorologické přesvědčení, které hlásal v předválečné Paříži v kruhu umělců, i jeho úzké přátelství s Pablem Picassem. Apollinairova hra s překvapivými obrazy a souvislostmi v mnohém ovlivnila poezii 20. století.Poprvé vyšly Kaligramy až po Apollinairově smrti v roce 1918 a obsahují 80 básní, rozdělených do 6 oddílů. Přestože ovlivnily mnoho českých básníků, nebyly Kaligramy nikdy přeloženy do češtiny v původním grafickém zobrazení celé. Existuje pár básní přepsaných do obrazů zejména od Jiřího Konůpka, ale nikdo se nepokusil o obtížné převedení překladu do obrazců u celé sbírky. Autorem prvního českého překladu Kaligramů je básník, překladatel a pedagog Petr Šrůta.


...am (též ideogram) je báseň, jejíž písmena nebo celá slova a verše jsou uspořádána typograficky do obrazce, který vyjadřuje téma básně samotné ... Blues bláznivé holky: Eviin kaligram ... .Navazuje na tradici středověké carminy figuraty.Kaligram je příklad propojení literatury a výtvarného umění (podobně jako například komiks), kde v jednom uměleckém díle nerozlišeně splývá více uměleckých druhů. Kaligram is a second largest village in Chanchal-I Block of District Malda in the state of West Bengal, India.It is under Kaligram- Gram-Panchayat of The Block Chanchal-I of the district Malda. It falls under juridission of Chanchal police station . It dates back to M ... Guillaume Apollinaire - Wikipedia ... .It is under Kaligram- Gram-Panchayat of The Block Chanchal-I of the district Malda. It falls under juridission of Chanchal police station . It dates back to Mughal Era.It is widely believed that a Mughal noble named Kali Khan came to this village and it was named after him. Zbierka Kaligramy dala týmto básňam aj názov - ...SOUVISEJÍCÍ KNIHY