František Palacký a česká filosofie

František Palacký a česká filosofie - Milan Machovec, | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Milan Machovec,
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
František Palacký a česká filosofie.pdf


Chcete si knihu přečíst?František Palacký a česká filosofie ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Milan Machovec,. Číst František Palacký a česká filosofie Online je nyní tak snadné!

POPIS


Reedicí studie vydané v roce 1961 se naplňuje dlouhodobá snaha dát "druhý život“ pracím významného českého filosofa Milana Machovce (1925–2003), které formovaly čtenáře v šedesátých letech 20. století. Machovec své tehdejší knihy o Františku Palackém a Josefu Dobrovském později označoval za "masarykovské“. Jejich napsání mu totiž bylo zároveň cestou, jak se pomalu přiblížit k Masarykovu myšlení a nastolovat témata, která s Masarykem sdílel. Filosofie tak podle Machovce byla Palackému především nástrojem v zápasu o ušlechtilejší lidství a v tomto "ideálu humanitním“ Masaryk viděl smysl českých dějin. Palackého myšlení Machovec zasadil do kontextu české filosofické tradice, se všemi úskalími, s nimiž se musela vypořádat. Bonusovým materiálem druhého vydání, nově zařazeným za původní studii, je text Machovcovy přednášky s názvem "Palackého osobitost v českém tisíciletí“, přednesené na jubilejní konferenci v roce 1998. Palacký byl Machovcem vnímán jako mravní osobnost, jež dokázala svým životním dílem splynout s úsilím mnoha generací a zároveň na ně přímo či nepřímo působit. To byl úkol, který Machovec uložil i sám sobě. Pro debatu o českém filosofickém myšlení tak zůstává studie i s odstupem více než poloviny století inspirativním příspěvkem. V edice Pavla Žďárského a s úvodem historika a Palackého životopisce prof. Jiřího Štaifa vychází za laskavé podpory Ministerstva kultury ČR.


...ek Palacký (14. června 1798 Hodslavice - 26 ... Machovec, Milan: František Palacký a česká filosofie, 1961 ... ... . května 1876 Praha-Nové Město) byl český historik, politik, spisovatel a organizátor veřejného kulturního a vědeckého života v soudobé Praze. Je považován za zakladatele moderního českého dějepisectví, má přezdívku Otec národa Milan Machovec. František Palacký a česká filosofie „… jiskra v popeli minulosti!" frantis ek palacky a c eska filosofie.indd 2. 30.10.2019 14:25:50 COVID-19 Resourc ... Frantisek palacky a ceska filosofie | Sleviste.cz ... .indd 2. 30.10.2019 14:25:50 COVID-19 Resources. Reliable information about the coronavirus (COVID-19) is available from the World Health Organization (current situation, international travel).Numerous and frequently-updated resource results are available from this WorldCat.org search.OCLC's WebJunction has pulled together information and resources to assist library staff as they consider how t...SOUVISEJÍCÍ KNIHY