Čtení o Otokaru Březinovi: Kritika a zjevení

Čtení o Otokaru Březinovi: Kritika a zjevení - Michal Topor (ed.), | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Michal Topor (ed.),
DIMENZE
6,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Čtení o Otokaru Březinovi: Kritika a zjevení.pdf


Chcete si knihu přečíst?Čtení o Otokaru Březinovi: Kritika a zjevení ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Michal Topor (ed.),. Číst Čtení o Otokaru Březinovi: Kritika a zjevení Online je nyní tak snadné!

POPIS


Antologie představuje Otokara Březinu – jednoho z nejvýznamnějších básníků české moderní poezie – prizmatem kritické reflexe jeho rozsahem nevelkého, dosahem však zcela zásadního díla. Výbor ohlasů, kritik a výkladů sleduje a ukazuje, jak se recepce a tím i obraz básníka vyvíjely a proměňovaly. Těžiště antologie spočívá v letech 1896–1968. Čtení o Otokaru Březinovi je rozděleno do sedmi bloků. Jejich časové a obsahové vymezení je dáno vnějšími okolnostmi, analogicky k rozhodnutí vstoupit volbou textů i do širokého pole březinovských textů, jež mají převážně povahu spíše příležitostnou, vyznavačskou, ba obdivnou. První blok sleduje období 1895–1903, tedy kritický ohlas provázející vydání pěti Březinových básnických cyklů (1895–1901) a knihy esejů Hudba pramenů (1903). Jádrem druhého bloku jsou texty napsané u příležitosti Březinových čtyřicátin (1908) a prvního souborného vydání Březinových básnických spisů v roce 1913. Třetí blok tvoří stati Otokara Fischera (1918) a Arna Nováka (1919), vzniklé jednak u příležitosti Březinových padesátin (1918), a tedy krátce před koncem první světové války, jednak v dotyku s vyhlášením samostatné Československé republiky. Rámec čtvrtého bloku tvoří Březinovy šedesátiny v desátém roce republiky, provázené udělením tzv. velké Státní ceny, setkáním s T. G. Masarykem v Jaroměřicích nad Rokytnou (13. 6. 1928) a dalšími oslavami básníkova jubilea. Pátý blok obsahuje vybrané reakce na Březinovo úmrtí a následující šestý blok polemiky týkající se Březinova „obrazu“, především v provokativním Mém svědectví o Otokaru Březinovi Jakuba Demla (1931), a další texty o Březinovi z třicátých let. Závěrečný sedmý blok v trojici článků z let 1949–1968 naznačuje poválečné fasety rozumění Březinovu dílu.


... o Otokaru Březinovi je rozděleno do sedmi bloků ... Topor - Vyhľadávanie na Heureka.sk ... . Jejich časové a obsahové vymezení je dáno vnějšími okolnostmi, analogicky k rozhodnutí vstoupit volbou textů i do širokého pole březinovských textů, jež mají převážně povahu spíše příležitostnou, vyznavačskou, ba obdivnou. Čtení o Otokaru Březinovi Editor: Topor, Michal a Vojvodík, Josef Nakladatel: Institut pro studium literatury EAN: 9788087899946 ISBN: 978-80-87899-94-6 Popis: 1× kniha, brožovaná, 312 stran, česky Rozměry: 11,5 × 19 cm Rok vydání: 2020 (1. vydání) Information from WorldCat about HCL Tech ... Kniha: Čtení o Otokaru Březinovi | Knihy.ABZ.cz ... . vydání) Information from WorldCat about HCL Technical Services in Cambridge, Massachusetts, such as address, phone, catalog search and newest items. Čtení o Otokaru Březinovi je rozděleno do sedmi bloků. Jejich časové a obsahové vymezení je dáno vnějšími okolnostmi,...SOUVISEJÍCÍ KNIHY