Editologie: Od náčrtu ke knize

Editologie: Od náčrtu ke knize - Michal Kosák, | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Michal Kosák,
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Editologie: Od náčrtu ke knize.pdf


Chcete si knihu přečíst?Editologie: Od náčrtu ke knize ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Michal Kosák,. Číst Editologie: Od náčrtu ke knize Online je nyní tak snadné!

POPIS


Publikace Michala Kosáka a Jiřího Flaišmana Editologie (On náčrtu ke knize) se na novočeském materiálu věnuje metodologii ediční práce. Kniha v úvodních částech rozvrhuje základní typologii edičních přístupů a ukazuje možnosti, jak lze k vydávanému materiálu přistoupit. Výklad dále pojednává o problematice historie textu, jeho verzí a variant a sleduje druhy pramenů (rukopis, náčrt, čistopis či tištěné vydání). V následujícím výkladu se dotýká otázky volby výchozího textu a kritérií této volby. Zachycuje rozvrstvení vydavatelské činnosti podle druhů edic, tj. čtenářské, vědecké, diplomatické, a to v prostředí tištěných i digitálních médií, přičemž samostatnou část tvoří výklad o problematice a typech digitálních edic (spoluautor Boris Lehečka). V následující části je pojednána problematika atribuce textu. Na modelovém případě sporného autorství básní Josefa Baráka přisuzovaných v minulosti Janu Nerudovi se ukazují možnosti statistické analýzy pro metodologii určování autorství (spoluautor Petr Plecháč). Závěrečná část se věnuje otázce edičního zpracování a možnostem, jak vypracovat doprovodný aparát edice. V samostatném oddílu je pojednána problematika emendace porušeného místa na základě metrické analýzy básnického textu (autor Jakub Říha). K výkladu zaměřenému na ediční přípravu textů 19. a 20. století je připojena samostatná kapitola o ediční problematice z pohledu současné medievistiky (autor Jakub Sichálek).


...e Michala Kosáka a Jiřího Flaišmana Editologie (On náčrtu ke knize) se na novočeském materiálu věnuje metodologii ediční práce ... E-shop - ÚČL AV ČR ... . Kniha v úvodních částech rozvrhuje základní typologii edičních přístupů a ukazuje možnosti, jak lze k vydávanému materiálu přistoupit. Od náčrtu ke knize. FLAIŠMAN Jiří, KOSÁK Michal. Info: Ústav pro českou literaturu AV, 2018 (1.) - brož., 296 str. EAN: 9788088069621 Publikace Michala Kosáka a Jiřího Flaišmana Editologie (On náčrtu ke knize) se na novočeském materi ... textologie, textová kritika - štítek | Databáze knih ... ., 296 str. EAN: 9788088069621 Publikace Michala Kosáka a Jiřího Flaišmana Editologie (On náčrtu ke knize) se na novočeském materiálu věnuje metodologii ediční práce. Kniha v úvodních částech rozvrhuje základní typologii edičních přístupů a ukazuje možnosti, jak lze k vydávanému materiálu přistoupit. Editologie - Od náčrtu ke knize Publikace Michala Kosáka a Jiřího Flaišmana Editologie (On náčrtu ke knize...SOUVISEJÍCÍ KNIHY