Historie pravdivá Jana Augusty a Jakuba Bílka

Historie pravdivá Jana Augusty a Jakuba Bílka - Mirek Čejka (ed.) | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Mirek Čejka (ed.)
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Historie pravdivá Jana Augusty a Jakuba Bílka.pdf


Chcete si knihu přečíst?Historie pravdivá Jana Augusty a Jakuba Bílka ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Mirek Čejka (ed.). Číst Historie pravdivá Jana Augusty a Jakuba Bílka Online je nyní tak snadné!

POPIS


Text Historie pochází z roku 1579 a je dochován asi ve čtyřech opisech, z nichž je pro edici relevantní vlastně jen jeden, a to rukopis z Cerroniho sbírky v Brně; je zřejmě nejstarší a byl pořízen anonymním bratrským opisovačem roku 1625. Dílo je nedocenitelným dokladem bratrské interní historiografie 16. století, dobové memoárové a věcné literatury i polemického apologeticko-teologického žánru. Edice je tedy autentickým zdrojem poznání významných historických událostí a pronásledování Jednoty bratrské po válce šmalkaldské a nahrazuje zcela nevyhovující a dnes již koneckonců nedostupný pokus o prezentaci tohoto díla Františkem Bednářem (Jakub Bílek: Jan Augusta v letech samoty. 1548 – 1564. Praha [Laichter] 1942. Sloupové pamětní. Kniha třetí). U Bednáře nejde ani o edici ve vlastním slova smyslu; je to spíše textová koláž s velkým množstvím svévolných subjektivních změn, jazykových a interpretativních náhrad a interpolací. Naše edice tedy vychází z nejspolehlivějšího rukopisu a má poměrně omezený kritický aparát, jde tedy o edici studijní.


... pravdivá Jana Augusty a Jakuba Bílka Editor: Čejka, Mirek Nakladatel: SUSA EAN: 9788088084143 ISBN: 978-80-88084-14-3 Popis: 1× kniha, vázaná, 300 stran, česky Rozměry: 12 × 15,5 cm Rok vydání: 2018 (1 ... Bohemica litteraria - Bibliography of UJCAV ... . vydání) Je velmi pravděpodobné, že první část Historie upravil, možná i sestavil Jan Blahoslav. Dále dílo obsahuje vložené texty Jana Augusty, žádosti či prohlášení, často reakce na různé vrchnostenské dokumenty. ... Mirek Čejka, ed. Historie pravdivá Jana Augusty a Jakuba Bílka. Středokluky: Zdeněk Susa, 2018. 298s. Historie pravdivá Jana Augusty a Jakuba Bílka. Ed. Mirek Čejka. Document has not been rated yet ... Historie pravdivá Jana Augusty a Jakuba Bílka - Mirek ... ... . ... Mirek Čejka, ed. Historie pravdivá Jana Augusty a Jakuba Bílka. Středokluky: Zdeněk Susa, 2018. 298s. Historie pravdivá Jana Augusty a Jakuba Bílka. Ed. Mirek Čejka. Document has not been rated yet Čejka, Mirek, ed. Historie pravdivá Jana Augusty a Jakuba Bílka....SOUVISEJÍCÍ KNIHY