Něžná síla: Výběr textů pro 21. století

Něžná síla: Výběr textů pro 21. století - Maxim Gorkij | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Maxim Gorkij
DIMENZE
7,9 MB
NÁZEV SOUBORU
Něžná síla: Výběr textů pro 21. století.pdf


Chcete si knihu přečíst?Něžná síla: Výběr textů pro 21. století ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Maxim Gorkij. Číst Něžná síla: Výběr textů pro 21. století Online je nyní tak snadné!

POPIS


Maxim Gorkij, vlastně Alexej Maximovič Peškov (1868-1936), slavný hlavně v carských dobách, kdy si už vysloužil titul světového autora, povídkáře, romanopisce a hlavně dramatika, jímž bylo fascinováno Rusko i svět, politického vězně, exilového autora, který žil v Severní Americe a na Capri, kde založil školu sociálních demokratů a přednášel zde kurz ruské literatury jako bohohledač a bohostrůjce, jenž se vrátil, aby podpořil válečné úsilí Ruského impéria, poté zase podpořil obě revoluce roku 1917 a nakonec tu druhou jako socialista kritizoval, spíše však její důsledky a krajnosti, potom se zase uchýlil do zahraničí, což někteří nazývali léčením tuberkulózy, jiní zase politickou manifestací a pak slavnostní návrat a navenek ostudné cesty po SSSR, jež tak kritizoval Alexandr Solženicyn v Souostroví GULAG. Sovětský Gorkij, ještě zjednodušeně vykládaný, zastřel celostní pohled na tohoto světového autora, takže ho v 90. letech 20. století i v Rusku četl jen málokdo a kladně o něm v podstatě nepsali. To se dnes změnilo, otázka je, zdali mu to vždy prospělo. Ale přece jen po době potápění Gorkého přichází doba jeho vynořování z hlubin, jakož i celé jeho epochy. Pro nás jako Čechy může být důležité, že to byl oblíbenec T. G. Masaryka, který se s ním osobně stýkal a pokládal ho, jak nejednou napsal, snad nejvýrazněji v německém spise Rusko a Evropa, jako o velkém autorovi a ještě větší literární naději 20. století. Nová antologie z díla Maxima Gorkého „pro 21. století“ je pestrou směsicí, jež ukazuje Gorkého jako autora mnohostranného talentu: povídkáře sociální orientace, bystrého pozorovatele cizích prostředí, novoromantického, secesního lyrika, mistra rytmizované prózy, drsného realistu i budovatele kronikové stavby, o jejíž přelomovosti už byla řeč, autora pokusu o epochální román a současně publicistu a korespondenta. Texty jsou z pochopitelných důvodů spíše stručné komplety nebo menší ukázky děl větších rozměrů.


... síla: Výběr textů pro 21. století ... Petr Plecháč - Robert Kolár: Kapitoly z korpusové ... ... . Maxim Gorkij ... Něžná síla Autor: Gorkij, Maxim Nakladatel: Sojnek EAN: 9788090679870 ISBN: 978-80-906798-7- Překlad: Špačková, Stanislava Popis: 1× kniha, brožovaná, 210 stran, česky Rozměry: 15 × 21 cm Rok vydání: ... Do Výboru textů pro 21. století sa dostali podľa uváženia editora a prekladateľky celostne alebo ako torzo tieto: Píseň o sokolovi, Drožkář, Stařena Izergil, Stříbrné kování, Žena s modrýma očima, Idyla, Maloměšťáci, Matka, Město Žlutého ďábla, Zpověď, Městečko Okurov, Zrození Člověka, O Židech a úryvok Život Klima Samgina. K moderní době patří různé radio ... Archiv textů - 23. stránka - 21stoleti.cz ... . K moderní době patří různé radiolokátory. Mohou být třeba postrachem příliš rychlých motoristů. Plní však i závažnější úkoly - třeba při předpovídání počasí či řízení hustého leteckého provozu. Vcelku samozřejmé je pak využití v...SOUVISEJÍCÍ KNIHY