Modigliani

Modigliani - Miroslav Klivar | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Miroslav Klivar
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Modigliani.pdf


Chcete si knihu přečíst?Modigliani ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Miroslav Klivar. Číst Modigliani Online je nyní tak snadné!

POPIS


Monografie jednoho z nejslavnějších malířů 20.století Amedea Modiglianiho seznamuje čtenáře s uměleckým životem a jeho nejvýznamnějšími díly. Autor knihy univ.prof.dr. Miroslav Klivar (1932–2014) náležel k předním českým historikům umění a předním znalcům francouzského moderního malířství. Monografii napsal v závěru svého života a zúročil v ní své rozsáhlé celoživotní poznatky i osobní přátelství s nejerudovanější znalkyní Modiglianiho díla, zakladatelkou Musée d'Orsay François Cachin. Kniha proto přináší i nové pohledy na Modiglianiho tvorbu.


...Clemente Modigliani (Italian pronunciation: [ameˈdɛːo modiʎˈʎaːni]; 12 July 1884 - 24 January 1920) was an Italian Jewish painter and sculptor who worked mainly in France ... Artist Info - National Gallery of Art ... . He is known for portraits and nudes in a modern style characterized by elongation of faces, necks, and figures that were not received well during his lifetime but later found acceptance. Amedeo Modigliani was the epitome of a tragic artist. Born to a bourgeois family in Italy, he later shunned his academic upbringing and willingly devolved into a poverty stricken vagabond. He was formally educated as a life paint ... Amazon.com: Watch Modigliani | Prime Video ... . Born to a bourgeois family in Italy, he later shunned his academic upbringing and willingly devolved into a poverty stricken vagabond. He was formally educated as a life painter in his teens, quickly developing a life-long infatuation with nudes. In 1902 he moved to Florence to study at the ... Set in Paris in 1919, biopic centers on the life of late Italian artist Amedeo M...SOUVISEJÍCÍ KNIHY