Prázdniny s Henrim

Prázdniny s Henrim - Lydie Romanská | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Lydie Romanská
DIMENZE
8,3 MB
NÁZEV SOUBORU
Prázdniny s Henrim.pdf


Chcete si knihu přečíst?Prázdniny s Henrim ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Lydie Romanská. Číst Prázdniny s Henrim Online je nyní tak snadné!

POPIS


V knížce veršů Prázdniny s Henrim vydává Lydie Romanská druhý díl svého záměru podat český důkaz o platnosti mínění vynikajícího francouzského estetika a literárního teoretika (1865–1933) Henriho Bremonda, autora knižního eseje Čistá poesie, k jejímuž českému vydání (1935) napsal předmluvu Bremondův vrstevník F. X. Šalda. Bremond podle Šaldy cítí ryzí poezii, blízkou modlitbě, „jako opravdivou moc elementárnou, jako výsostnou sílu a hodnotu životní“. Romanská se s respektem poddává svému obdivu k „čisté poesii“ v Bremondově pojetí a ve verších s prostými názvy Spínač, Meruňky, Bouřka,Špenát, Nádraží atp.důsledněpřijímáBremondův imperativ.Výsledkem je tajemství jménem poezie, tajemství, o které se neusiluje, které vzniká, je, neboť báseň nic nevysvětluje ani neučí, nechce být pochopena ve smyslu logiky, chce zcela prostě být v souzvuku a rytmu, tajemná nevyslovitelným příběhem, vlastním algoritmem krásy…Básnířka říká, že napsala knihu „o samotě,v jednom prostředí, v jednom rozpoložení,v krátkém časovém úseku“, proto jeknížka „jednoho ducha,vztahem k realitě homogenní, výstavbou básní osobitá“.


...ce veršů Prázdniny s Henrim vydává Lydie Romanská druhý díl svého záměru podat český důkaz o platnosti mínění vynikajícího francouzského estetika a literárního teoretika (1865-1933) Henriho Bremonda, autora knižního eseje Čistá poesie, k jejímuž českému vydání (1935) napsal předmluvu Bremondův vrstevník F ... New York | Prázdniny a.s. | CZ (HD) - YouTube ... . X. Šalda. V knížce veršů Prázdniny s Henrim vydává Lydie Romanská druhý díl svého záměru podat český důkaz o platnosti mínění vynikajícího francouzského estetika a literárního teoretika (1865-1933) Henriho Bremonda, autora knižního eseje Čistá poesie, k jejímuž českému vydání (1935) napsal předmluvu Bremondův vrstevník F. X. Šalda. V knížce veršů Prázdniny s Henrim vydává Lydie Romanská druhý díl svého záměru podat český důkaz o platnosti mínění vynikajícího francouzského estetika a literárního teoretika (1865-1933) Henriho Bremonda, autor ... Prázdniny s Henrim - Romanská Lydie | Artforum ... ... . X. Šalda. V knížce veršů Prázdniny s Henrim vydává Lydie Romanská druhý díl svého záměru podat český důkaz o platnosti mínění vynikajícího francouzského estetika a literárního teoretika (1865-1933) Henriho Bremonda, autor...SOUVISEJÍCÍ KNIHY