Generál Karel Lukas: Životní příběh severomoravského rodáka

Generál Karel Lukas: Životní příběh severomoravského rodáka - Jiří Friedl | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Jiří Friedl
DIMENZE
9,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Generál Karel Lukas: Životní příběh severomoravského rodáka.pdf


Chcete si knihu přečíst?Generál Karel Lukas: Životní příběh severomoravského rodáka ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jiří Friedl. Číst Generál Karel Lukas: Životní příběh severomoravského rodáka Online je nyní tak snadné!

POPIS


Ze severní Moravy pocházelo mnoho zajímavých osobností, které se zapsaly do naší moderní historie. Zvláštní skupinu tvoří vojáci – účastníci prvního i druhého odboje. Patřil mezi ně i rodák z Brníčka Karel Lukas, jehož osudy zůstávají poněkud zapomenuty. Jeho vojenská kariéra mu dala přitom prožít neobyčejné události a setkat se zajímavými lidmi. Zůstával přitom vždy českým vlastencem a severomoravským patriotem. Za svobodu vlasti bojoval jako legionář a v letech 1939–1945 jako příslušník československé zahraniční armády. Významným způsobem se podílel na přípravách obrany Československa ve třicátých letech, pomáhal budovat československé vojsko ve Francii a Velké Británii a jako pozorovatel u britských vojsk zažil za druhé světové války bitvu u El Alameinu a boje v Itálii. Putování jeho životem je pro čtenáře zároveň jedinečnou příležitostí nahlédnout do dosud málo známých či dokonce neznámých kapitol našich moderních dějin a uvědomit s jakou nezištností dokázali naši předkové bojovat za svobodu a demokracii. Karel Lukas své znalosti a schopnosti dal plně do služeb Československa, v jehož budoucnost věřil. Tento milovník umění a člověk s kontakty v nejvyšších patrech anglické aristokracie jistě netušil, když se v roce 1947 vracel domů po několikaletém působení jako vojenský přidělenec v USA a Kanadě, jak smutný osud ho brzy potká. Pro komunisty, kteří Československo definitivně ovládli v únoru 1948, se stal nepohodlným člověkem. Způsob a okolnosti jeho tragické smrti v roce 1949 by přitom měly být dodnes výstražným mementem dokládajícím zrůdnost komunistického režimu.


...iří. Generál Karel Lukas: životní příběh severomoravského rodáka ... Výsledky vyhledávání ... . II. doplněné a opravené vydání. Štíty: Pavel Ševčík - Veduta, 2016. 222 stran. ISBN 978-80-86438-60-3. Externí odkazy. Obrázky, zvuky či videa k tématu Karel Lukas ve Wikimedia Commons; Osoba Karel Lukas ve Wikicitátech Generál Karel Lukas: Životní příběh severomoravského rodáka Jiří Friedl Nakladatel: Pavel Ševčík - VEDUTA 2016 Ze severní Moravy pocházelo mnoho zajímavých osobností, které se zapsaly do naší moderní historie. Zvláštní skupinu tvoří vojáci - účastníci prvního i druhého o ... Generál Karel Lukas - Životní příběh severomoravského ... ... . Zvláštní skupinu tvoří vojáci - účastníci prvního i druhého odboje. Patřil mezi ně i rodák z Brníčka Karel Lukas, jehož osudy zůstávají poněkud zapomenuty. > Generál Kare...SOUVISEJÍCÍ KNIHY