Umění paměti

Umění paměti - Frances Yatesová | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Frances Yatesová
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Umění paměti.pdf


Chcete si knihu přečíst?Umění paměti ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Frances Yatesová. Číst Umění paměti Online je nyní tak snadné!

POPIS


Kniha slavné britské historičky Frances A. Yatesové s prostým názvem Umění paměti navazuje na předchozí publikaci Giordano Bruno a hermetická tradice, která vzbudila značný rozruch a stala se klasickým textem, s nímž se badatelé vyrovnávají dodnes. Jestliže tato kniha upozorňovala na vliv hermetických textů a význam renesanční magia naturalis pro další vývoj západního myšlení, Umění paměti odkrývalo nejen důležitý a pozapomenutý historický fenomén, ale poukázalo vlastně na celou jednu málo prozkoumanou oblast lidského prožívání a poznávání: na imaginaci. Ta byla v rámci umění paměti zásadní, ať už v jeho klasické antické podobě, v jeho středověké proměně, anebo v jeho výrazné renesanční transformaci, kdy se z původní součásti rétorického umění stal v rukou renesančních myslitelů, jako byl Bruno, mocný nástroj poznání. Zde všude se užívalo imaginárních paměťových míst (budov či „divadel“) a na ně umísťovaných paměťových obrazů, jež měla na podkladě určitých (pečlivě stanovovaných) zásad evokovat odpovídající předměty, vlastnosti či souvislosti. To, jak dovozuje Yatesová, předpokládá aktivní užití imaginace v míře, která je dnes pro mnohé z nás, v tomto ohledu dávno necvičené, těžko dostupná. Právě aktivní utváření imaginace je tématem pozoruhodných pasáží věnovaných Giordanu Brunovi a jeho koncepci magické umělé paměti, jež tvoří vlastní jádro knihy. Yatesová navíc převapivě ukázala, že umění paměti, přirozeně pracující s vnitřními obrazy, nalézalo své vyjádření také ve vnějších obrazech, ve výtvarném umění a též v divadle, které stálo dlouhodobě v popředí jejího zájmu.


...lavné britské historičky Frances A. Yatesové s prostým názvem Umění paměti navazuje na předchozí publikaci Giordano Bruno a hermetická tradice, která vzbudila značný rozruch a stala se klasickým textem, s nímž se badatelé vyrovnávají dodnes ... Frances A. Yatesová: Umění paměti - Nakladatelství MALVERN ... . The next video is starting stop. Loading... Muzeum paměti XX. století je zapsaným ústavem Hlavního města Prahy. Muzeum v tuto chvíli hledá prostory pro vytvoření stálé moderní expozice. Náš tým do té doby najdete v kanceláři v Opletalově ulici (Opletalova 22, Praha 1). Muzeum paměti XX. století, z.ú. Ústav zapsaný u Městského soudu v Praze, oddíl U, vložka 837. Všechny informace o produktu Kniha Umění paměti - Frances Yat ... ActiveLive - Lepší paměť, IQ a soustředení ... . Náš tým do té doby najdete v kanceláři v Opletalově ulici (Opletalova 22, Praha 1). Muzeum paměti XX. století, z.ú. Ústav zapsaný u Městského soudu v Praze, oddíl U, vložka 837. Všechny informace o produktu Kniha Umění paměti - Frances Yatesová, porovnání cen z internetových obchodů, hodnocení a recenze Umění paměti - Frances Yatesová. GINKGO BILOBA. Ginkgo biloba n...SOUVISEJÍCÍ KNIHY