Fenomenologické redukce a vzdělání

Fenomenologické redukce a vzdělání - David Rybák | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
David Rybák
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Fenomenologické redukce a vzdělání.pdf


Chcete si knihu přečíst?Fenomenologické redukce a vzdělání ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor David Rybák. Číst Fenomenologické redukce a vzdělání Online je nyní tak snadné!

POPIS


Hlavním tématem monografie je ohledání možností, které přináší Husserlova fenomenologie pro anamnézu podstaty vzdělání v situaci jeho vbudování do manažerských a plánovacích struktur. Pokud si totiž nejsme vědomi rozdílu mezi vzděláním v jeho podstatě a vzděláním jako procesem, máme tu snad tzv. efektivní vzdělávací a školské procesy, ale žádné vzdělání a žádnou školu. Ale právě na objevu podstaty vzdělání jako přivádění člověka k vědomí podstaty je založena Evropa jako specifická půda smyslu a rození smyslu. Žijeme v situaci, kterou bychom mohli charakterizovat jako situaci matematizace a zborcení smyslu, v níž všechny živé a žité pulzy naší existence jsou vřazeny do předem ustavených idealizovaných struktur. Jaká proměna našeho vztahu ke světu a k nám samým ve světě stojí za tímto zborcením? Nehrozí toto zborcení smyslu též zborcením universitas věd a univerzity samotné, proměněné na pouhý manažerský provoz, jak jsme toho nedobrovolnými svědky právě dnes? A je vůbec ještě možné v situaci tohoto zborcení oživit touhu po bytném vědění, o které mluví Platón a Aristotelés, uvědomíme-li si, že v tradici byla touha jakožto platónský erós určena právě jako transcendence smyslu, tedy právě jako jednocení smyslu? Vědy samotné ve snaze o prolongování projektu vědění jako nástroje ovládání přírody člověkem proměňují též člověka na idealizovaný předmět výzkumu a kontroly a ovládání. Ale, jak neustále zdůrazňuje Husserl, člověk není pouze objektem ve světě, nýbrž též subjektem pro svět. Husserlova fenomenologie v jejím zkoumání konstituce smyslu je nesena zmíněnými problémy. A pokud jde o závažné problémy našeho bytí a nebytí, znamená pro naše ‚tady a teď‘ důležitý pokus položit smysluplně otázku po bytných základech našeho lidství.


...ologické redukce a vzdělání Autor: Rybák, David Nakladatel: Karolinum EAN: 9788024643366 ISBN: 978-80-246-4336-6 Popis: 1× kniha, brožovaná, 392 stran, česky Rozměry: 13,4 × 19,2 cm Rok vydání: 2019 (1 ... PDF Romana Rogalewiczová ... . vydání) Fenomenologické redukce a vzdělání. Přidat recenzi Autoři; Kategorie a témata; Bibliografické údaje; Čtenářské recenze. Zatím nehodnoceno :-( Vaše hodnocení Funkce je dostupná pouze pro přihlášené. Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení. ... III. Fenomenologie a idea vzdělání / 267. 6. Výchovný smysl fenomenologické redukce / 269. 7 ... Fenomenologické redukce a vzdělání - Karolinum ... . Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení. ... III. Fenomenologie a idea vzdělání / 267. 6. Výchovný smysl fenomenologické redukce / 269. 7. Fenomenologie a ontologie /293. 8. Ideace, zření podstaty / 309. 9. Fenomenologické redukce a vzdělání / 333....SOUVISEJÍCÍ KNIHY