Poolšavím cestou králů i špehýřů

Poolšavím cestou králů i špehýřů - Jiří Jilík | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Jiří Jilík
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Poolšavím cestou králů i špehýřů.pdf


Chcete si knihu přečíst?Poolšavím cestou králů i špehýřů ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jiří Jilík. Číst Poolšavím cestou králů i špehýřů Online je nyní tak snadné!

POPIS


Je mnoho větších a známějších řek jako je Olšava. Spíš říčka, nežli řeka, ba dokonce potok, jak ji ve své kronice nazval kronikář Kosmas, je dnes stejně zapomenutá jako události, které se v jejím povodí kdysi odehrály. Dlouhou dobu tvořila hranici mezi Moravou a Uhry a navíc podél ní vedla zemská stezka spojující obě země. Vydáme se podél ní i my a začneme hned u pramene Olšavy pod hřebenem Bílých Karpat. Na zámku nový Světlov budeme přítomni koncertu orchestru poddaných a v Bojkovicích doprovodíme miškáře-zvěroklestiče před jejich dlouhou cestou do dalekých zemí k „uplakanému dubu“, kde se loučili s rodinami. Navštívíme všechna tři zaručená rodiště J. A. Komenského a měšťanům v Uherském Brodě pomůžeme spolu s Černým Jankem bránit hradby města před dobyvateli. Válečná vřava nás doprovodí i na místa dvou velkých bitev – na Lucké pole, kde kníže Vladislav porazil dvanáctiletého uherského krále Štěpána, a ke Hrubému boru. Na tamní slavné vítězství Jindřicha z Poděbrad nad Matyášem Korvínem mládenci z Vlčnova podnes vzpomínají jízdou králů. Obětí války, té poslední, se stal zámeček Pepčín v Oboře nad Veletinami, postavený stárnoucím hrabětem Václavem Kounicem pro Josefínu, dívku nešlechtického původu. Na dolním toku nás řeka přivede do blízkosti velkomoravského Veligradu. Na Výšině sv. Metoděje staneme u hrobů Velkomoravanů, jejichž potomci podnes v kraji žijí. Pokud jde o vzdálenost v kilometrech, proputujeme sice malý kousek Moravy, v čase však mnohem větší - od lovců mamutů až po rok slavného vítězství našich hokejistů v Naganu. Tož, vzhůru na cestu!


...vím cestou králů i špehýřů Autor: Jilík, Jiří Nakladatel: Regia EAN: 9788087866443 ISBN: 978-80-87866-44-3 Popis: 1× kniha, vázaná, 208 stran, česky Rozměry: 15 × 21 cm Rok vydání: 2019 (1 ... Nakladatelství Regia - Home | Facebook ... . vydání) Mapa knižní: Poolšavím cestou králů i špehýřů - Jilík, Jiří ; - Je mnoho větších a známějších řek jako je Olšava. Spíš říčka, nežli řeka, ba dokonce potok, jak ji ve své kronice nazval kronikář Kosmas, je dnes stejně zapomenutá jako ... Název: Tajemné stezky - Poolšavím cestou králů i špehýřů. Autor: Jiří Jilík. Titul je zařazen do žánrů: Cestování, mapy › Evropa - Česko; Populárně naučná › Záhady, tajemno; ... Kniha Tajemné stezky - Poolšavím cestou králů i špehýřů ... ... ... Název: Tajemné stezky - Poolšavím cestou králů i špehýřů. Autor: Jiří Jilík. Titul je zařazen do žánrů: Cestování, mapy › Evropa - Česko; Populárně naučná › Záhady, tajemno; ISBN: 978-80-87866-44-3. EAN: 9788087866443. Objednací kód: NA364568 Poolšavím, cestou králů a špehýřů Putování podél řeky Olšavy od jejího pramene v Bílý...SOUVISEJÍCÍ KNIHY