Italské patálie maršála Radeckého: První válka za sjednocení Itálie 1848-1849

Italské patálie maršála Radeckého: První válka za sjednocení Itálie 1848-1849 - Luboš Taraba | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Luboš Taraba
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Italské patálie maršála Radeckého: První válka za sjednocení Itálie 1848-1849.pdf


Chcete si knihu přečíst?Italské patálie maršála Radeckého: První válka za sjednocení Itálie 1848-1849 ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Luboš Taraba. Číst Italské patálie maršála Radeckého: První válka za sjednocení Itálie 1848-1849 Online je nyní tak snadné!

POPIS


Historie tzv. první války za sjednocení Itálie zahrnuje sled dramatických událostí, počínaje nečekanými pouličními boji během "pěti dnů v Milánu" v březnu 1848, přes tažení císařského vojska pod velením polního maršála Václava Radeckého z Radče, vrcholící červencovou bitvou u Custozy, až po bleskovou pětidenní válku v roce následujícím, kdy byl Radeckého soupeř, sardinský král Karel Albert, definitivně poražen v březnu 1849 u Novary. Podrobné líčení průběhu tažení a rozhodujících bitev doplňují nejen zasvěcené analýzy organizace obou armád, jejich výcviku a způsobu vedení boje, ale také poutavé charakteristiky hlavních aktérů konfliktu. Autor nezapomíná ani na každodenní odvrácenou tvář války, zasahující mnohdy stejnou měrou prosté vojáky i místní obyvatelstvo. Připomíná také, že pod habsburskými prapory tam někde v daleké Itálii nechyběli muži z Čech a Moravy, kteří často zpečetili svou přísahu rakouskému císaři vlastní krví, byť na ně další generace měly právě proto zapomenout.Luboš Taraba (*1958) Již od doby studií na Filozofické fakultě UK (obor filozofie-dějepis) se zajímá především o kontroverzní dějinné události a osudy rozporuplných osobností. Tato orientace se projevila ve většině jeho publikací. V roce 1990 vydal svou prvotinu Charles de Gaulle, která byla oceněna za přínos v oblasti literatury faktu. O dva roky později vyšla jeho monografie Duce, zachycující životní dráhu Benita Mussoliniho. Na dějinné období popsané v monografii Nebezpečný intrikán - Život Charlese Maurice Talleyranda (1995) volně navázaly obsáhlé monografie Waterloo (1999) a Vídeňský kongres (2002). V roce 1995 dále vyšla monografie Josef II. V roce 2006 se vrátil k tématu evropských konfliktů 19. století, a to v publikaci Divná válka - francouzsko- -pruská válka 1870-1871 a v roce 2011 pokračuje v této linii knihou Krve po kolena - Solferino 1859 - zlom ve válkách o sjednocení Itálie. Pro práce Luboše Taraby je příznačná stylová lehkost, čtivost a zároveň respekt k historickým faktům, které zpřístupňuje i nezasvěcenému čtenáři.


... dne 23. března proto Karel Albert abdikoval ve prospěch svého syna Viktora Emanuela II ... Italské patálie maršála Radeckého (První válka za ... ... . a válka byla ukončena mírovou smlouvou. Literatura. TARABA, Luboš, Italské patálie maršála Radeckého, První válka za osvobození Itálie 1848-1849, Epocha, Praha 2013 Literatura. TARABA, Luboš, Italské patálie maršála Radeckého, První válka za osvobození Itálie 1848-1849, Epocha, Praha 2013 Související články. SMS Custozza; Externí odkazy. Obrázky, zvuky či videa k tématu Bitva u Custozy ve Wi ... Italské patálie maršála Radeckého: První válka za ... ... . SMS Custozza; Externí odkazy. Obrázky, zvuky či videa k tématu Bitva u Custozy ve Wikimedia Commons (česky) Článek Bitva u Custozzy Zajímavost. Právě na počest tohoto vítězství složil Strauss starší svůj opus 228, tedy ... Objednávejte knihu Italské patálie maršála Radeckého (První válka za osvobození Itálie 1848-1849) v internetovém knihkupectví ...SOUVISEJÍCÍ KNIHY