Kabaret Eduarda Basse

Kabaret Eduarda Basse - Milan Šotek (ed.) | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Milan Šotek (ed.)
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Kabaret Eduarda Basse.pdf


Chcete si knihu přečíst?Kabaret Eduarda Basse ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Milan Šotek (ed.). Číst Kabaret Eduarda Basse Online je nyní tak snadné!

POPIS


Těžiště knížky tvoří nové vydání Bassovy příručky Jak se dělá kabaret? (1917), která je ojedinělým příspěvkem k promýšlení tohoto umění ‘malých forem’ z pohledu a zkušeností aktivního kabaretiéra. Čtyřicetistránkový spisek, který členové Červené sedmy s nadsázkou nazývali ‘Korán’, doplňují také další Bassovy úvahy nad zákony ‘lehké múzy’. Do kabaretní praxe ‘Basse teoretika’ nahlédneme pak díky dvěma jeho kabaretním aktovkám, Opuštěné a Náhrdelníku. „Ze starých útvarů nejoblíbenější druhy duševní zábavy jsou divadlo a varieté. Divadlo vždy cílí k jednostrannému dojmu celého večera, uchvátí po zdvižení opony diváka ať již tragicky, či šprýmovně a zesiluje tento první dojem, řešíc nadhozený problém do posledních důsledků. Nuže tato jednolitost, jednostrannost dojmů není vždy člověku vhod; touží občas po změně a pestrosti, po extremitách a protikladech. Z této touhy vyrůstá varieté, ale záhy vrací se v plochou virtuozitu vnější techniky, v hry svalů, lidské obratnosti i strojové všemohoucnosti, v efekty zdánlivých nemožností, a znovu odvrací se obecenstvo přesyceno tímto kultem mechanismu a hledá nový útvar, jenž by duchovně blížil se kvalitám divadla a přitom měl pestrost a zajímavost varieté. Této snaze vychází vstříc kabaret a z toho hlediska jeví se nám kabaret co intimní, kulturní divadlo rozmanitostí, kterážto definice nejlépe shrnuje všechny ty různorodé složky, s nimiž si obecenstvo i odborníci u nás někdy nevěděli rady. Proto musí si teprve tvořiti u nás své podmínky, a je to útvar cizí – a proto nutno přelíti jeho formy, za hranicemi ustálené, do nového českého kadlubu, aby měl pro nás skutečně význam a hodnotu.“ (Eduard Bass)


...arda Basse na Vyšehradském hřbitově Eduard Bass , vlastním jménem Eduard Schmidt ( 1 ... Kabaret Eduarda Basse - neznámý | Databáze knih ... . ledna 1888 Praha-Malá Strana [2] - 2. října 1946 Praha ), byl český spisovatel , novinář , zpěvák , fejetonista , herec , recitátor, konferenciér a textař . Dílo Eduarda Basse: Jak se dělá kabaret? - 1917 Náhrdelník: Detektivní komedie o jednom aktu - 1917 Letáky, 1917-19 - 1920 Klabzubova jedenáctka - 1922, příběh otce, který má jedenáct synů, ze kterých vytvoří profesionální, neporazitelný fotbalový tým. Kniha: Kabaret Eduarda Basse Autor: Milan Šotek Studie, postřehy a poznámky o kabaret ... Eduard Bass - životopis, dílo a citáty + e-knihy ke stažení ... . Kniha: Kabaret Eduarda Basse Autor: Milan Šotek Studie, postřehy a poznámky o kabaretu spisovatele Eduarda Basse, jednoho z tvůrců pražského kabaretu Červená sedma, doplněné o dvě kabaretní aktovky Opuštěná a Náhrdelník. Kabaret Eduarda Basse Editor: Šotek, Milan Nakladatel: KANT Akademie múzických umě...SOUVISEJÍCÍ KNIHY