Skanzeny – Muzea lidové architektury v přírodě v České republice a Slovenské republice

Skanzeny – Muzea lidové architektury v přírodě v České republice a Slovenské republice - Petr Dvořáček | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Petr Dvořáček
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Skanzeny – Muzea lidové architektury v přírodě v České republice a Slovenské republice.pdf


Chcete si knihu přečíst?Skanzeny – Muzea lidové architektury v přírodě v České republice a Slovenské republice ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Petr Dvořáček. Číst Skanzeny – Muzea lidové architektury v přírodě v České republice a Slovenské republice Online je nyní tak snadné!

POPIS


Významnou součástí naší národní identity je tradiční lidová kultura. S tou se však dnes už v její autentické podobě téměř nesetkáme. Moderní městský životní styl se prosadil i na venkově. Kroje a zvyky byly z návsí vytlačeny jen na pódia, zmizela i většina staveb lidové architektury. Skanzeny neboli muzea lidové architektury v přírodě Přesto občas pociťujeme touhu vrátit se do světa našich předků s jeho prostotou a přirozenou krásou. Místem, kde se nám to může alespoň na chvíli podařit, jsou skanzeny, jak jim u nás říkáme, neboli muzea lidové architektury v přírodě. Skanzen spojuje prostředí zachovaných nebo rekonstruovaných památek lidové architektury s dalšími doklady tradičního způsobu života našich předků, zemědělství, řemesel a zvyků, poslední dobou často i se živými ukázkami. Aktuální stav muzeí lidové architektury České republiky a Slovenska Rožnovské Valašské muzeum v přírodě zná u nás snad každý. Méně se už ví, že větších nebo menších skanzenů jsou u nás bezmála tři desítky. Podobně známý je na Slovensku skanzen v Martině, zájemci však mohou navštívit více než desítku dalších muzeí i v ostatních slovenských regionech. A skanzenů stále přibývá, protože s postupem moderního životního stylu a soustředění života do měst roste i zájem o příležitostné návraty ke kořenům. Zřizovatelem většiny skanzenů je stát prostřednictvím svých muzejních institucí. V posledních desetiletích však nové skanzeny zřizují i obce, neziskové organizace, a dokonce i soukromé osoby. Pozornosti se dostalo nejen materiální kultuře českých a slovenských etnografických regionů, ale i památkám na německé obyvatele českého pohraničí nebo Rusíny na východním Slovensku. Tato kniha zachycuje aktuální stav muzeí lidové architektury České republiky a Slovenska v roce 2019 a poskytuje o něm informace včetně bohaté fotodokumentace.


... - Muzea lidové architektury v přírodě v České republice a Slovenské republice Autor: Dvořáček, Petr Nakladatel: Anag EAN: 9788075542243 ISBN: 978-80-7554-224-3 Popis: 1× kniha, vázaná, 224 stran, česky Rozměry: 19,5 × 24 cm Rok vydání: MUZEA A SKANZENY V ČR ... Skanzeny | KNIHCENTRUM.cz ... . Seznam skanzenů a muzeí v přírodě. Na území ČR v současnosti nalezneme více než desítku skanzenů lidové architektury, přičemž pro některé je významově vhodnější použít názvu muzeum lidové architektury nebo muzeum v přírodě či pod širým nebem.. Jedná se zejména o případy, kdy skanzen vznikl z původní památkové rezervce a jehož ... Skanzeny neboli muzea lidové architektury v přírodě Přesto občas pociťujeme touhu vrátit se do světa našich předků s jeho prostotou a přirozenou krásou. Místem, k ... Nejkrásnější skanzeny v České republice | nej skanzeny v ... ... .. Jedná se zejména o případy, kdy skanzen vznikl z původní památkové rezervce a jehož ... Skanzeny neboli muzea lidové architektury v přírodě Přesto občas pociťujeme touhu vrátit se do světa našich předků s jeho prostotou a přirozenou krásou. Místem, kde se nám to může alespoň na chvíli po...SOUVISEJÍCÍ KNIHY