IPv6: Internetový protokol verze 6

IPv6: Internetový protokol verze 6 - Pavel Satrapa | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Pavel Satrapa
DIMENZE
6,1 MB
NÁZEV SOUBORU
IPv6: Internetový protokol verze 6.pdf


Chcete si knihu přečíst?IPv6: Internetový protokol verze 6 ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Pavel Satrapa. Číst IPv6: Internetový protokol verze 6 Online je nyní tak snadné!

POPIS


Aktualizace a doplnění odborné publikace s názvem Internetový protokol verze 6 autora z r. 2011 popisující vlastnosti protokolu IPv6, jeho doprovodných mechanismů a stav implementací na vybraných platformách. O knize z roku 2011 - poslední aktualizace - (IPv6 se má stát nástupcem současného IPv4, základního protokolu sítě Internet. Má vyřešit především akutní nedostatek adres, ale přináší i řadu dalších zajímavých vlastností. V knize se podrobně seznámíte s vlastnostmi základního protokolu i jeho podpůrných a doprovodných prvků. Kromě obecného seznámení se schopnostmi IPv6 se věnuje i jeho implementacím na vybraných platformách a obsahuje některá doporučení pro praktické použití).


...et Protocol version 6 (IPv6) is the most recent version of the Internet Protocol (IP), the communications protocol that provides an identification and location system for computers on networks and routes traffic across the Internet ... How to disable or enable Internet Protocol Version 6 (IPv6 ... ... .IPv6 was developed by the Internet Engineering Task Force (IETF) to deal with the long-anticipated problem of IPv4 address exhaustion. IPv6 is the successor to Internet Protocol Version 4 (IPv4). It was designed as an evolutionary upgrade to the Internet Protocol and will, in fact, coexist with the older IPv4 for some time. IPv6 is designed to allow the Internet to grow steadily, both in terms of the number of hosts conne ... What is IPv6, or Internet Protocol, version 6? - Xfinity ... . It was designed as an evolutionary upgrade to the Internet Protocol and will, in fact, coexist with the older IPv4 for some time. IPv6 is designed to allow the Internet to grow steadily, both in terms of the number of hosts connected and the total amount of data traffic transmitted. Internet Protocol Version 6 (IPv6) 05/31/2018; 2 minutes to read; In this article. It is important to ensure that new Winsock applications as well as existing applications are fully compatible with IPv6. The availability o...SOUVISEJÍCÍ KNIHY