Metro 2034

Metro 2034 - Dmitry Glukhovsky | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Dmitry Glukhovsky
DIMENZE
1,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Metro 2034.pdf


Chcete si knihu přečíst?Metro 2034 ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Dmitry Glukhovsky. Číst Metro 2034 Online je nyní tak snadné!

POPIS


ŘADU LET POTÉ… Rok 2034 Jaderná válka zničila celý svět. Velkoměsta zmizela z povrchu Země, o ostatních nikdo nic neví. Zbytky lidstva tráví dny v bunkrech a protileteckých krytech, z nichž největší je – moskevské metro. Všichni, kteří se v něm nacházeli, když na hlavní město padaly bojové hlavice raket, se zachránili. Pro ty, jimž se podařilo přežít poslední soud, se stalo novou Noemovou archou. Povrch planety zamořila radiace a žijí na něm nestvůry. Život je možný jen v podzemí. Stanice se změnily v městské státy a v tunelech panuje tma a strach. Obyvatelé Sevastopolské, malé podzemní Sparty, přežívají na své stanici za cenu neuvěřitelného úsilí. Jednou však dojde k tomu, že Sevastopolskaja je odříznuta od velkého metra a jejím obyvatelům hrozí strašlivá záhuba. Na záchranu je zapotřebí opravdového hrdiny.


...etro 2034 ( Russian: Метро 2034) is a 2009 post-apocalyptic science fiction novel in the Metro series, written by Russian author Dmitry Glukhovsky as a sequel to his earlier Metro 2033 ... Metro Last Light Redux FULL Game Gameplay Walkthrough - No ... ... . In the south of the Metro, Sevastopolskaya Station relies on regular supplies of ammunition and other goods from the central stations to survive. Metro 2034 tells a previously unknown part of the greater Metro saga that some only know from video games. Whether you're new to this series, are a fan of the first novel, or want to explore the world of Metro in depth, Metro 2034 is a perfect read for you! Ironically, Metro 2034 is the sequel ... Metro 2034 (Metro, #2) by Dmitry Glukhovsky ... . Whether you're new to this series, are a fan of the first novel, or want to explore the world of Metro in depth, Metro 2034 is a perfect read for you! Ironically, Metro 2034 is the sequel to Metro 2033! When I listened to the first book in the trilogy my setting was perfect - it was November and the dark, cold, commutes and dog walks were the perfect environment to experience the dystopian nightmare playing out in the post-war subway stations and tunnels of Moscow. Metro 2...SOUVISEJÍCÍ KNIHY