Muž a žena v próze Jaroslava Durycha

Muž a žena v próze Jaroslava Durycha - Jan Hojda | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Jan Hojda
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Muž a žena v próze Jaroslava Durycha.pdf


Chcete si knihu přečíst?Muž a žena v próze Jaroslava Durycha ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jan Hojda. Číst Muž a žena v próze Jaroslava Durycha Online je nyní tak snadné!

POPIS


Umělecká próza Jaroslava Durycha (1886-1962) je plná různých symbolických prvků, neobvyklých událostí a strmých dějových zvratů, magicky ztvárněného časoprostoru a postav zasazených do vyhrocených situací. Pro svou výraznou symboličnost, nejednoznačnost a zesílenou imaginativnost přímo vyzývá k interpretaci. Zvláštním způsobem to platí o ztvárnění vztahu muže a ženy. Ten je často utvářen prostřednictvím bizarních událostí, jako je např. nalezení vlastního protějšku skrze prostituci či svatba na smrtelném loži ženicha nebo uprostřed zneuctěného chrámu; vztah je zároveň plný zjevných symbolických prvků, ke kterým patří např. zraněné srdce ženicha omývající krví hruď nevěsty na svatebním loži, vzájemná výměna tváří na základě milostného spojení nebo zjevování jediné dívky v sedmi různých podobách. Také vlastní konec příběhu, ve kterém se odehrává sblížení muže a ženy, bývá často otevřený a konfrontuje čtenáře s otázkou po konečném významu sjednocení obou milenců. Všechny zmíněné prvky přímo útočí na vnímatelovu mysl a nutí jej hledat význam, který překračuje jevovou rovinu zobrazené skutečnosti. K podrobnější interpretaci vztahu hlavních mužských a ženských postav podněcuje také skutečnost, že zmíněný vztah je v různých textech rozvíjen podle stále se opakujícího schématu putování bohatstvím obtíženého muže, který opouští svůj starý způsob života, aby mohl přilnout k chudé dívce a sdílet s ní svůj osud. Zmíněná symboličnost i konceptuální soudržnost jednotlivých ztvárnění vztahu muže a ženy nabízí otázku po tom, jak tento vztah odkazuje k problematice lidského bytí a jeho nadpřirozeného určení. V souladu s uvedenou otázkou se v předkládané práci pokoušíme poodhalit teologicko-antropologický smysl vztahu muže a ženy v umělecké próze Jaroslava Durycha.


...už a žena v próze Jaroslava Durycha - Jan Hojda ... PDF Žádost o habilitační řízení ... . Fungujeme! Vážení zákazníci, e-shop je nadále plně v provozu. Od 27. 4. 2020 jsou navíc všechny naše prodejny a výdejny opět otevřeny. Pouze u některých je upravena otevírací doba, bližší informace naleznete zde. ... Muž a žena v próze Jaroslava Durycha. Nakladatelství: Dauphin. Autor: Jan Hojda, Jan Hojda. Ochrana: sociální DRM Počet stran: 266 Jazyk: cs Formát: PDF2 Cena s DPH: 121 Kč. Cena bez ... Muž a žena v próze Jaroslava Dur ... Kniha Muž a žena v próze Jaroslava Durycha - hledání ... ... . Cena bez ... Muž a žena v próze Jaroslava Durycha Autor: Hojda, Jan Nakladatel: Dauphin EAN: ISBN: Popis: Elektronická kniha, 264 stran, bez zabezpečení DRM, PDF, česky Rok vydání: 2011 ... Muž a žena v próze Jaroslava Durycha Autor: Hojda, Jan Nakladatel: Dauphin EAN: 9788072722501...SOUVISEJÍCÍ KNIHY