Třetí kosmická rychlost

Třetí kosmická rychlost - Lotta Lotassová | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Lotta Lotassová
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Třetí kosmická rychlost.pdf


Chcete si knihu přečíst?Třetí kosmická rychlost ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Lotta Lotassová. Číst Třetí kosmická rychlost Online je nyní tak snadné!

POPIS


Málokdo byl tak první jako Jurij Gagarin, první člověk ve vesmíru. Lotta Lotassová mu v románu Třetí kosmická rychlost nahlíží do dětství, do duše i do kabiny, avšak hlavní slovo dává těm, kdo s ním sdíleli téměř vše: zhrzeným konkurentům, oddaným náhradníkům, přísným vědcům a geniálním konstruktérům, jež sovětská diktatura bez okolků odklízela jako psy. Oficiální příběh rané kosmonautiky tu ustupuje méně známým faktům i konspiračně laděným fantaziím o tom, jak složitá byla přísně utajovaná cesta, již museli první kosmonauti k Bajkonuru urazit, a v jakou tragédii se zvrátil život nejednoho z nich. Lotta Lotassová vypráví uhrančivě, z leteckých vášní, krás stepní krajiny a pocitů beztíže vyrábí strhující příběhy, zatímco všudypřítomné dějiny vědy a totalitní zvůle přetváří v mrazivou poezii. Švédská spisovatelka Lotta Lotassová (1964) stojí v centru pozornosti kritiky už ode dne, kdy vyšel její debut Kallkällan (2000), jenž dostal cenu za nejlepší prvotinu. Dosud vydala necelou desítku prozaických titulů, zároveň píše dramata. Její hypnotická vyprávění vždy plynou skrze zjitřené vědomí jednotlivců, jejichž životy jsou úzce spjaty s určitými dějinnými událostmi. Literárních ocenění, od kritiky i čtenářské veřejnosti, už Lotassová získala mnoho. Nejvíc jich sklidila právě za Třetí kosmickou rychlost (2004). V roce 2009 byla zvolena do čela Švédské akademie.


... kosmická rychlost je proto 16,7 km/s při startu ze zemského povrchu (tak se udává nejčastěji), případně 13,8 km/s pro odlet z vyčkávací dráhy kolem Země ... Lotass, Lotta: Třetí kosmická rychlost - iLiteratura.cz ... . Prvními tělesy vyrobenými lidmi, které získaly třetí kosmickou rychlost a v budoucnu tak opustí Sluneční soustavu jsou sondy Pioneer 10 a 11 . 5. kosmická rychlost - rychlost potřebná k úniku z gravitačního působení Slunce ve směru kolmém k rovině ekliptiky, pro start z povrchu Země je její hodnota asi 52,8 km/s. 6. kosmická rychlost - rychlost potřebná k úniku z gravitačního působení Slunce ve směru proti oběhu Země okolo Slunce (rozdíl oproti 3 ... Při rychlosti ... Třetí kosmická rychlost by Lotta Lotass ... . 6. kosmická rychlost - rychlost potřebná k úniku z gravitačního působení Slunce ve směru proti oběhu Země okolo Slunce (rozdíl oproti 3 ... Při rychlosti přibližně 16,7 km/s (60 120 km/h) - což je třetí kosmická rychlost v3 - překoná těleso gravitační působení Slunce a navždy opustí náš solární systém. Let ke Slunci. Chceme-li vypustit sondu k vnitřním planetám (případně k naší centrální hvězdě), musíme jí udělit rychlost větší ne...SOUVISEJÍCÍ KNIHY