Portugalská Indie

Portugalská Indie - Jan Klíma | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Jan Klíma
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Portugalská Indie.pdf


Chcete si knihu přečíst?Portugalská Indie ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jan Klíma. Číst Portugalská Indie Online je nyní tak snadné!

POPIS


Portugalská Indie po dlouhá čtyři a půl staletí ztělesňovala "stýkání a potýkání" expandující Evropy s ohromnými prostorami Asie. Zdejší portugalské enklávy se totiž staly nejen centry kdysi tak ceněného obchodu s kořením a opěrnými body, odkud si hodlalo Portugalské království (dodejme, že dosti naivně) vybudovat panství podobné těm v Africe či Latinské Americe, ale také hlavní základnou Portugalců na cestě k ovládnutí Indického i západní části Tichého oceánu Evropany a v neposlední řadě i k pokusům o křesťanskou "duchovní conquistu" Asie. Jak začátek, tak konec této indické země, či spíše zemičky, spravované z Lisabonu, ale spolupracující s dalšími portugalskými opěrnými body jako byl Mosambik v Africe, Macao v Číně nebo Timor v Indonésii, přerostl nakonec v poměrně dramatickou mezinárodní krizi. Zábor území Indickou republikou po polovině 20. století potvrdil nástup Indie, respektive celé Asie do globálního popředí a konec nejen evropského koloniálního panství, ale i evropské světové priority. Otisk dějin v podobě katolických kostelů v Asii anebo otevřené mentality Goanců však je patrný dodnes. Historie Portugalské Indie tak umožňuje uvědomit si nejdůležitější peripetie vzájemných vztahů Evropy, Asie i Afriky.


...ská Indie (portugalsky Estado da Índia, tedy „Indický stát") byla souborem především přístavních měst a pevností na pobřeží monzunové Asie od mysu Dobré naděje na západě až po Moluky, Macau a japonské Nagasaki (formálně nebylo její součástí) na východě ... Estado da Índia - Wikipédia, a enciclopédia livre ... . Jednotlivé državy byly buď dobyty anebo získány na základě smlouvy s příslušným ... Na základě Smlouvy z Tordesillas získalo Portugalsko také exkluzivitu v plavbě okolo Afriky, Vasco da Gama v roce 1498 jako první Evropan doplul okolo Afriky do Indie, kde založil první portugalská stanoviště.Portugalsko se brzy stalo centrem obchodu s Orientem. Malé islámské státy ve východní Africe byly buď zničeny nebo přinuceny stát se portugalskými vazaly. Media in category "Portuguese rule in India" The following 64 files are in this category, out of 64 total. "Plan de G ... Portugalská Indie (bez lepu) | Aukro ... .Portugalsko se brzy stalo centrem obchodu s Orientem. Malé islámské státy ve východní Africe byly buď zničeny nebo přinuceny stát se portugalskými vazaly. Media in category "Portuguese rule in India" The following 64 files are in this category, out of 64 total. "Plan de Goa", in Histo...SOUVISEJÍCÍ KNIHY