Jánošík - Legenda o zbojnickém hrdinovi

Jánošík - Legenda o zbojnickém hrdinovi - Arnošt Caha | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Arnošt Caha
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Jánošík - Legenda o zbojnickém hrdinovi.pdf


Chcete si knihu přečíst?Jánošík - Legenda o zbojnickém hrdinovi ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Arnošt Caha. Číst Jánošík - Legenda o zbojnickém hrdinovi Online je nyní tak snadné!

POPIS


Juraj Jánošík, slavný slovenský zbojník, byl skutečnou postavou, avšak jeho život i smrt jsou opředeny množstvím legend. Juraj vyrostl v rodině bohatého sedláka, v patnácti letech byl odveden k lidovým vzbouřencům, roku 1706 vstoupil do armády a strávil tam několik let. Seznámil se s lupičem Tomášem Uhorčíkem, s jehož družinou pašoval koně z Polska. Brzy se stal vůdcem bandy a Uhorčík se staral o odbyt lupu prodejem na trhu. Poprvé Jánošíka chytili roku 1712, ale podplatil stráže a utekl. Po udání ho za pár měsíců chytili znovu a ve svých pětadvaceti letech byl 17. března 1713 usmrcen zavěšením na hák pod levým žebrem. „Třetí den již visí Jánošík na krvavém háku,“ vypráví autor. „Visí nehybně, jako by již duše navždy prchla z jeho těla. Ale není ještě mrtev. Bože dobrý, kdy ukončíš jeho strašlivá muka? Tak se ptají nesčetní diváci, kteří zblízka i zdáli pohlížejí sem k šibenici. Dobře vědí, že kapitán horních chlapců ještě nedodýchal…“ Arnošt Caha líčí poutavý příběh obávaného i obdivovaného zloducha-hrdiny „v duchu slovenských lidových písní a pověstí“.


...nošt Caha - Jánošík, Legenda o zbojnickém hrdinovi; MAHEN, Jiří ... Jánošík. Legenda o zbojnickém hrdinovi - Caha Arnošt ... ... . Jánošík : tragedie o pěti dějstvích. Královské Vinohrady: Plaček, 1910. Dostupné online. Knižní vydání Mahenovy tragédie o Jánošíkovi, jejíž děj se odehrává na Slovensku v letech 1711-1713.. JIRÁSEK, Alois. Staré pověsti české. 140 otázek a odpovědí o výživě a potravinách: 2. svazek Fórum zdravé výživy kniha 200+1 Sudoku pro každého na léto Luboš Bokštefl epub 21.8.1968 Okupace Československa - Bratrská agrese Jiří Fidler kniha ... Jánošík — Česká televize ... .8.1968 Okupace Československa - Bratrská agrese Jiří Fidler kniha Online Jánošík. Nesmrtelná legenda o zbojnickém hrdinovi Jánošíkovi, který bohatým bral a chudým dával, je stále vděčným námětem různých uměleckých zpracování. Třetí filmová verze, která byla natočena na Kolibě v letech 1962-63, vznikla u příležitosti 250. výročí Jánošíkovy ...SOUVISEJÍCÍ KNIHY