Portman: Josef Portman (1893–1968). Na pomezí bibliomanie

Portman: Josef Portman (1893–1968). Na pomezí bibliomanie - Vilma Hubáčková (ed.), | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Vilma Hubáčková (ed.),
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Portman: Josef Portman (1893–1968). Na pomezí bibliomanie.pdf


Chcete si knihu přečíst?Portman: Josef Portman (1893–1968). Na pomezí bibliomanie ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Vilma Hubáčková (ed.),. Číst Portman: Josef Portman (1893–1968). Na pomezí bibliomanie Online je nyní tak snadné!

POPIS


Josef Portman byl doposud známý nejvíce jako iniciátor legendárního litomyšlského Portmonela kongeniálně do nejmenších detailů vyzdobeného Josefem Váchalem. Kniha poprvé sleduje jednotlivé fazety jeho života a díla.Portman je prezentován nejen svou vydavatelskou činností, ale také jako vytrvalý sběratel, rozporuplný mecenáš a milovník umění. Josef Portman zasvětil svůj život literatuře, krásným knihám a výtvarnému umění. Jako bibliofil a amatérský tiskař stál za vznikem mnoha zajímavých knižních titulů, nezřídka vydaných jen v jednom nebo několika málo výtiscích, často doplněných důmyslným výběrem výtvarného doprovodu. Neostýchal se oslovit ke spolupráci takové umělce, jakými byli např. Jan Konůpek, Zdenka Braunerová, Vojtěch Preissig, Milada Marešová, Josef Čapek nebo Karel Svolinský. Z literátů patřili k jeho nejoblíbenějším Charles Baudelaire, Otokar Březina, Paul Claudel, Jaroslav Durych, Eugene Demolder, Gustav Flaubert, Franz Kafka, Pierre Louys a Miloš Marten. Přestože Portman celoživotně působil v Litomyšli, charakter, rozpětí a výsledky jeho činnosti přesáhly hranice jeho rodného regionu a v určitém směru také hranice tehdejšího Československa. Navázal např. kontakty s Georgesem Rouaultem, Georgem Groszem nebo Albertem Schamonim. Stal se také jedním z prvních nakladatelů, kteří u nás vydali grafikami doprovozené texty Franze Kafky. Opomenuty nebudou ani jeho erotické tisky, které byly doposud obestřeny tajemstvím. Zvláštní pozornost je v knize věnována Portmanově sbírce umění. Kniha doplněná rozsáhlými úryvky korespondence je ve své kompozici jedním z pramenů pro porozumění kulturním dějinám první poloviny 20. století.


...ce Josef Portman (1893-1968). Na pomezí bibliománie sumarizuje a prezentuje výsledky tříletého výzkumného projektu ... Portman od 939 Kč - Heureka.cz ... .Klade si za cíl rozšířit dosavadní povědomí o práci a sbírce litomyšlského bibliofila Josefa Portmana, ale také přehodnotit některá přetrvávající klišé vztahující se k jeho osobě. Podtitul: Josef Portman (1893-1968). Na pomezí bibliomanie Josef Portman byl doposud známý nejvíce jako iniciátor legendárního litomyšlského Portmonela kongeniálně do nejmenších detailů vyzdobeného Josefem Váchalem. Josef Portman vytiskl na ručním lisu celkem 137 bibliofilských titulů. Z počátku se věnoval dílům Otokara Břez ... Bibliománie neboli Mánie Josefa Portmana ... . Josef Portman vytiskl na ručním lisu celkem 137 bibliofilských titulů. Z počátku se věnoval dílům Otokara Březiny (1868-1929) a Miloše Martena (1883-1917), později přetiskoval především překlady. Jeho knihy vycházely v minimálních bibliofilských nákladech. Jose...SOUVISEJÍCÍ KNIHY