Stopy za obzor

Stopy za obzor - Pavel Kolmačka | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Pavel Kolmačka
DIMENZE
8,9 MB
NÁZEV SOUBORU
Stopy za obzor.pdf


Chcete si knihu přečíst?Stopy za obzor ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Pavel Kolmačka. Číst Stopy za obzor Online je nyní tak snadné!

POPIS


Pavel Kolmačka (nar. 1962) byl dosud známý jako autor dvou básnických sbírek (Vlál za mnou směšný šos, 1994, a Viděl jsi, že jsi, 1998). Vítek Koblasa, hrdina románu Stopy za obzor, je generačně blízký autorovi. Polovinu knihy (Levá deska – Stopař) tvoří rozpomínky na Vítkovo dětství v Praze a na dojmy z venkovských prázdnin. Je to nahlížení do času, který už uplynul, a přece trvá, do situací, které je třeba znovu objevit: pocit bezpečí v kruhu rodiny dostává během let trhliny a Vítkovi se zdá, že zlu, byť možná nezaviněnému, nelze uniknout. Přesto si Vítek z dětství odnesl zkušenost, že „věčnost existuje“. Ve druhé části knihy (Pravá deska – Prám) se hrdina snaží zvládnout roli dospělého a neztratit kontakt s hodnotami, které přijal za své: „Chtěli jsme zachránit Boha, aby svět nebyl prázdnej.“ Venkovské tuskulum mu dalo naději, že může uspět, ale pocit ohrožení nezmizel. Stopy za obzor jsou pokusem o spojení nevinnosti s příběhem, básnického souznění s epickým odstupem. Hrdinovu snahu „udržet svět pohromadě“, sladit prozaické stránky existence s expresivním prožitkem a meditací o Bohu, podporuje autor tím, že střídá žánrové polohy (mj. báseň v próze nebo dobrodružná četba pro děti) a rozehrává jazykové rejstříky (afázie, ošetřovatelský a sektářský slang). Vystižení specifické atmosféry prostředí pomáhá odkrývat význam, zachycuje půvab, grotesknost i humor v mezilidských situacích. Opakování a rozvíjení dílčích motivů vyúsťuje v propojení reality se symbolickou rovinou příběhu.


... obzor jsou pokusem o spojení nevinnosti s příběhem, básnického souznění s epickým odstupem ... Stopy za obzor by Pavel Kolmačka, Pavel Kolmacka ... ... . Hrdinovu snahu „udržet svět pohromadě", sladit prozaické stránky existence s expresivním prožitkem a meditací o Bohu, podporuje autor tím, že střídá žánrové polohy (mj. báseň v próze nebo dobrodružná četba pro děti) a rozehrává jazykové rejstříky ... Pavel Kolmačka (nar. 1962) byl dosud známý jako autor dvou básnických sbírek (Vlál za mnou směšný šos, 1994, ... Stopy za obzor - Pavel Kolmačka | Databáze knih ... . 1962) byl dosud známý jako autor dvou básnických sbírek (Vlál za mnou směšný šos, 1994, a Viděl jsi, že jsi, 1998). Vítek Koblasa, hrdina románu Stopy za obzor, je generačně blízký autorovi. Stopy za obzor Autor: Kolmačka, Pavel Nakladatel: Triáda EAN: 9788086138770 ISBN: 80-86138-77-1 Popis: 1× kniha, vázaná, 504 stran, česky Rozměry: 14 × 18,5 cm Rok vydání: 2006 (1. vydání) Pavel Kolmačka (nar. 1962) byl dosud známý jako au...SOUVISEJÍCÍ KNIHY