Od techniky dramatu ke scénologii

Od techniky dramatu ke scénologii - Július Gajdoš | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Július Gajdoš
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Od techniky dramatu ke scénologii.pdf


Chcete si knihu přečíst?Od techniky dramatu ke scénologii ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Július Gajdoš. Číst Od techniky dramatu ke scénologii Online je nyní tak snadné!

POPIS


Uvažujeme-li o vývoji západní teorie dramatu od Aristotela k moderním autorům, mohli bychom ji nejstručněji charakterizovat heslem 'Od metafyziky k technice'. Vrcholu dosahuje tento vývoj v 19. století ve Freytagově Technice dramatu a v proslulých Poltiho Třiceti šesti dramatických situacích. Právě posledně jmenovaný spis se stává pro Júlia Gajdoše východiskem ke sledování dalšího (moderního i postmoderního) vývoje a možných perspektiv vyjádřených otázkou 'Má ještě vůbec smysl pěstovat teorii dramatu?' Při sledování dvou linií teorie dramatu, z nichž jednu by bylo možné nazvat scientistickou, příp. noetickou, a druhou antropologickou, příp. ontologickou, je pro něho totiž klíčovým pojmem právě 'situace' a vztahy různých teorií k ní. Je to přece právě situace, která spojuje jak drama v divadle s dramatem ve světě a v životě, tak také teorii dramatu s teorií divadla, ba samo drama s divadlem, které nechce a nemůže být pouhou ilustrací psaného textu. Autor, jak sám píše v závěru své studie, tedy "z hlediska jednoho - […] ovšem klíčového - pojmu dramatické situace poukázal na některé poznatky i omyly v teorii dramatu, ke kterým se dospívalo v průběhu posledních dvou století, a rovněž na současná východiska české teorie, a to také té její linie, která je na rozdíl od strukturalistů za hranicemi poměrně neznámá, přestože by se pro evropské teoretické myšlení o dramatu a divadle mohla stát důležitým podnětem", zejména díky komplexnosti svého pohledu.


...iky dramatu ke scénologii Július Gajdoš KANT , 2005 Od techniky dramatu ke scénologii Autor: Gajdoš, Július Nakladatel: KANT Akademie múzických umění EAN: 9788073310486 ISBN: 80-7331-048-1 Popis: 1× kniha, brožovaná, 128 stran, česky Rozměry: 11,5 × 17 cm Rok vydání: 2005 Obvykle OD TECHNIKY DRAMATU KE SCÉNOLOGII od Július Gajdoš stojí 104 Kč ... Knihy o umění | HyperZboží.cz ... . Po absolvování testu si můžete knihu „OD TECHNIKY DRAMATU KE SCÉNOLOGII" stáhnout v libovolném formátu nebo si ji zdarma přečíst online. Neprodáváme knihy. Knihy dáváme téměř zdarma. Autorka Július Gajdoš byla schopna plně odhalit téma knihy ... Od techniky dramatu ke scénologii. ... Uvažujeme-li o vývoji ... Július Gajdoš | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví ... . Neprodáváme knihy. Knihy dáváme téměř zdarma. Autorka Július Gajdoš byla schopna plně odhalit téma knihy ... Od techniky dramatu ke scénologii. ... Uvažujeme-li o vývoji...SOUVISEJÍCÍ KNIHY