Šajeni

Šajeni - John H. Moore | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
John H. Moore
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Šajeni.pdf


Chcete si knihu přečíst?Šajeni ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor John H. Moore. Číst Šajeni Online je nyní tak snadné!





POPIS


Profesor antropologie John H. Moore na základě dlouholetých výzkumů a bohatých osobních zkušeností důsledně rozrušuje stereotypní zpodobování Šajenů (Cheyennes), stejně jako ostatních Indiánů, a seznamuje nás s jejich košatým etickým kodexem a nelehkými dějinnými peripetiemi. Šajeni do "dějin" vstupují v roce 1680, kdy se s nimi jako první Evropané v lesích kolem pramenů Mississippi setkávají Francouzi. Později se tento severoamerický národ pod neutuchajícím tlakem bělošských kolonizátorů musel ještě mnohokrát stěhovat.


...jeni sami sebe zovu tsétsêhéstâhese (tsitsistas), što dolazi od tsé-"one who is"; tsêhést-, "from there" ili "of the same kind" ... Južni Šajeni - Wikipedija ... .Arapaho Indijanci nazivali Šajeni "scared people" (u Arapaho jeziku - Hitäsi'na ili Itasi'na), to jest ljude s brazgotinom, vjerojatno na rukama, jer su oni prema plemenskoj oznaci ponekad nazivani i Scared Arms. Šajeni, česky také Čejeni, anglicky Cheyenne, jsou severoamerický indiánský národ patřící k algonkinské jazykové skupině.Jméno, pod nímž jsou dnes známi, pochází z dakotského výrazu šahíyena, „malí Kríové" (Parks 2001, 880). Sami se označu ... Indiáni v Růžové na Děčínsku - tip na víkend - YouTube ... .Jméno, pod nímž jsou dnes známi, pochází z dakotského výrazu šahíyena, „malí Kríové" (Parks 2001, 880). Sami se označují tsétsėhéstȧhese (tsitsistas), přibl. „ti, kteří jsou stejní".. Kolem roku 1800 byl jejich počet odhadnut na ... Little Big Mouth, a medicine man, seated in front of his lodge near Fort Sill, Oklahoma, with medicine bag visi...



SOUVISEJÍCÍ KNIHY