Prometheova játra

Prometheova játra - Jiří Kolář | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Jiří Kolář
DIMENZE
6,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Prometheova játra.pdf


Chcete si knihu přečíst?Prometheova játra ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jiří Kolář. Číst Prometheova játra Online je nyní tak snadné!

POPIS


Devátý svazek díla J. Koláře představuje první vydání úplného, necenzurovaného znění díla, které vzniklo v r. 1950 a patří k základním knihám soudobé české literatury. Pravdivé svědectví formou deníkových zápisů v oddílu Jásající hřbitov je vrcholem Kolářovy systematické snahy o nalezení nového jazyka poezie pro vyjádření apokalyptické povahy doby, kterou určila především 2. svět. válka a pak nelidská 50. léta. V básnických skladbách Skutečná událost a Každodenní komedie Kolář dovedl k dokonalosti princip variací a básnické koláže, aby vyjádřil své poznání o nepostižitelnosti lidského osudu z jediného hlediska.


... Prometheova játra jsou tak román-koláž, příp ... Prometheova játra / Trilogie - Jiří Kolář od 234 Kč ... ... . báseň-koláž.Text je z žánrového hlediska složen z litanií, hovorových záznamů, folkloru velkoměsta, grotesky a hyperboly, cynických výpovědí i pamfletů.Podobný charakter jako Prometheova játra mají i další Kolářovy texty jak z konce 40. let, tak i z 50. let (Dny v roce, Očitý svědek). Játra však Prométheovi do rána opět narostla, rána se přes noc zacelila, ale večer co večer se ta hrozná muka opakovala znovu. Prométheus v strašlivých bolestech křičel a ... Jak si vysvětlit úsloví: Prométheova játra, pandořina ... ... . Prométheus v strašlivých bolestech křičel a nevýslovně trpěl, ale odnikud žádná pomoc, žádné slitování. Lidé užívali ohně, jeho dobrodiní, ale pomoci mu nemohli. Jan Kučera: Prométheova ...SOUVISEJÍCÍ KNIHY