Kouzelné zrcadlo literatury IV.: Od železné opony k postmoderně

Kouzelné zrcadlo literatury IV.: Od železné opony k postmoderně - Jaroslav Blažke | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Jaroslav Blažke
DIMENZE
7,9 MB
NÁZEV SOUBORU
Kouzelné zrcadlo literatury IV.: Od železné opony k postmoderně.pdf


Chcete si knihu přečíst?Kouzelné zrcadlo literatury IV.: Od železné opony k postmoderně ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jaroslav Blažke. Číst Kouzelné zrcadlo literatury IV.: Od železné opony k postmoderně Online je nyní tak snadné!

POPIS


Jak poznáme dobrou učebnici? Vlastně jednoduše – v oboru respektovaný autor v ní srozumitelně a čtivě představí předmět svého zájmu, přičemž vychází z věrohodných pozorování jeho výrazných ukázek; připojí náhled jiných odborníků a doplní vše obecným shrnutím. A jestliže má čtenář navíc možnost ověřit si nabývané znalosti vhodně položenými otázkami (s připojeným klíčem ke správným odpovědím), pak si může být jist, že v rukou dobrou učebnici drží. Přesně takovou publikací je KOUZELNÉ ZRCADLO LITERATURY, jež se po několikaleté odmlce vrací na český knižní trh. Jeho autor Jaroslav Blažke, dlouholetý středoškolský učitel, překladatel a publicista, v sobě spojuje erudici teoretika i zkušenost praktika, který opravdu namísto skutečné učebnice nepředkládá oblíbenou náhražku v podobě trochy literární historie s čítankovými ukázkami. Blažke v chronologicky postupujících kapitolách uvádí nejprve promyšlené charakteristiky sledovaných velkých epoch evropské, české (a také světové) beletrie, v nichž se čtenář seznámí s historickými, obecně uměleckými, politickými i jinými souvislostmi zkoumaného literárního dění. Lepšímu porozumění napomáhají bohaté ilustrace volené vždy se zřetelem na přítomné téma. Reprezentující literární tvůrce tu vybírá jednak obecně uznávaná kanonická tradice, jednak autorova nesporná čtenářská i učitelská zkušenost. Nezbytné minimum životopisných a literárněhistorických dat doplňuje rozsáhlé výňatky z těch literárních děl, jež dle autora nejvýmluvněji představují nejen umělcovu osobnost, ale také např. umělecký styl, jehož je (spolu)tvůrce. Tyto ukázky prozaických, básnických a dramatických děl dále komentují vybrané poznámky vlivných znalců beletrie tak, aby se čtenář mohl seznámit s co možná nejpestřejší šíří možných mínění o povaze a významu komentovaného uměleckého textu. Kapitoly vždy uzavírá střídmě pojaté obecné pojednání zahrnující i nezbytnou literárněhistorickou a literárněteoretickou terminologii (na něž ovšem také pamatují i bohaté autorské, literární a terminologické rejstříky, jež publikaci uzavírají). Velmi podstatným „detailem“ je citace pramenů všech textů, jež Blažke při práci využil – zájemce o hlubší studium tak autor přirozeně přivádí k dalším možnostem. Celá učebnice je rozdělena do čtyř samostatných svazků – první zahrnuje literární dění od nejstarších počátků po epochu osvícenství, druhý se věnuje písemnictví 19. století, třetí bouřlivému času první poloviny 20. století a konečně čtvrtý sleduje tendence druhé poloviny 20. století směřující k současnosti. Na závěr se sluší podotknout, že Kouzelné zrcadlo literatury ocení nejen učitelé a žáci, ale každý čtenář, který chce lépe porozumět hloubkám tajemství, jež literatura, tento nejpodstatnějšípramen evropské kultury, v sobě skrývá.


...ouzelné zrcadlo literatury IV. Jaroslav Blažke - Kouzelné ... XLS www.heroldovysady.cz ... ... Chystá se. Kouzelné zrcadlo literatury IV.: Od železné opony k postmoderně. Jaroslav Blažke ... Kouzelné zrcadlo literatury IV. Od železné opony k postmoderně ... Od železné opony k postmoderně Jaroslav Blažke. Moje hodnocení Zatím nikdo nehodnotil Jaroslav Blažke ; [dějepisný úvod František Schildberger] Přidat do poličky . nakladatel: Velryba: rok vydání ... Kouzelné zrcadlo lit ... PDF MENSA GYMNÁZIUM, o.p.s. TEMATICKÉ PLÁNY ... . nakladatel: Velryba: rok vydání ... Kouzelné zrcadlo literatury Od Gilgameše k Harlekýnovi 65 K ... Ptejte se na cokoliv, co Vás zajímá ohledně produktu Kouzelné zrcadlo literatury - Od železné opony k postmoderně Blažke Jaroslav. Zkušení uživatelé Vám rádi poradí či pomohou. Nebojte se zeptat! Všechny informace o produktu Kouzelné zrcadlo literatury - Od železné opony k postmoderně Blažke Jaroslav,...SOUVISEJÍCÍ KNIHY