Rotmistr Anton Schmid: Hrdina humanity a zachránce Židů

Rotmistr Anton Schmid: Hrdina humanity a zachránce Židů - Wolfram Wette | Paninij.org

INFORMACE

AUTOR
Wolfram Wette
DIMENZE
6,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Rotmistr Anton Schmid: Hrdina humanity a zachránce Židů.pdf


Chcete si knihu přečíst?Rotmistr Anton Schmid: Hrdina humanity a zachránce Židů ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Wolfram Wette. Číst Rotmistr Anton Schmid: Hrdina humanity a zachránce Židů Online je nyní tak snadné!

POPIS


Biografie z pera německého vojenského historika zachycuje osudy příslušníka wehrmachtu, který v době holokaustu jako jeden z mála německých vojáků aktivně a nezištně pomáhal Židům. Za tuto činnost byl odsouzen a 13. dubna 1942 popraven. Rakušan Anton Schmid (nar. 9. ledna 1900) byl nenápadný člověk, pocházel z nižších vrstev a jeho rodiče přišli do Vídně z moravského Hodonína. Ve Vídni provozoval prodejnu a opravnu elektropřístrojů. Jak dokládají svědectví, už při prvních antisemitských projevech ve Vídni se zastal svých židovských známých. A aniž by se zaštiťoval nějakými velkými ideologiemi, dokázal projevit obyčejnou lidskou slušnost a křesťanskou lásku k bližnímu i v dobách, kdy to vyžadovalo značnou osobní statečnost – během Hitlerova tažení na Východ. Do wehrmachtu narukoval jako poddůstojník, ale kvůli svému věku se vyhnul frontě a působil v zázemí. Tak se dostal i do „Jeruzaléma Východu“, do Vilniusu, kde se stal proti své vůli velitelem shromaždiště rozptýlených vojáků. Jeho úkolem bylo vyhledávat ztracené vojáky (příp. dezertéry) wehrmachtu a odesílat je dále k příslušným jednotkám. Ač to s jeho prací přímo nesouviselo, stal se Anton Schmid zprostředkovaně svědkem masového vyvražďování Židů ve vilniuském ghettu, a především na místě zvaném Ponary. Byl osloven lidmi v nouzi a neodepřel jim pomoc. Z vilniuského ghetta převezl „služebními“ nákladními auty stovky Židů do jiných měst, kde jim v daný okamžik zdánlivě hrozilo menší nebezpečí. Mnohým obstaral falešnou identitu, jiným pomohl nalézt úkryt v klášteře, další skrýval ve svém bytě. To se týká i manželů Adlerových, a právě díky Hermannu Adlerovi, který se stal později spisovatelem, vešlo Schmidovo hrdinství ve známost a podnítilo zájem dalších badatelů. Wetteho práce se podrobně věnuje také dění na okupované Litvě v rámci nacistického programu likvidace židovského obyvatelstva. Vedle celkového průběhu vyvražďování si autor všímá také příběhů několika dalších německých vojáků a důstojníků, kteří pomáhali židovským obětem. Pozornost věnuje také Schmidovu odkazu v poválečném Německu. Jen velmi pozvolna se zbavoval příměsi „zrádcovství“ a ještě na přelomu tisíciletí se skupina důstojníků bundeswehru dlouhou dobu bránila pojmenování kasáren jeho jménem. Příběh Schmidova zdánlivě obyčejného hrdinství lze číst jako románové vyprávění; avšak i ti, kteří se jinak vymlouvají „na dobu“ nebo „na rozkazy“, v něm mohou nalézt neokázalý a nezpochybnitelný mravní vzor. Kniha je též brilantní ukázkou historické práce o „obyčejném člověku z lidu“, při níž se badatel musí vyrovnat s nedostatkem primárních pramenů.


...tr Anton Schmid: Hrdina humanity a zachránce Žid ... Životopisy [PROSTOR nakladatelství - online knihkupectví] ... ... Rotmistr Anton Schmid Hrdina humanity a zachránce Žid ... Přečetl si knihkupec z Brna Německý vojenský historik Wolfram Wette se v knize věnuje problematice záchrany Židů za II. světové války vojáky německého Wehrmachtu. Konkrétně se věnuje Rotmistru Antonu Schmidovi. Kniha: Rotmistr Anton Schmid -- Hrdina humanity a zachránce Židů - Wolfram Wette. Fungujeme! Vážení zákazníci, e-shop je nadá ... Rotmistr Anton Schmid - Hrdina humanity a zachránce Židů ... . Fungujeme! Vážení zákazníci, e-shop je nadále plně v provozu. Od 27. 4. 2020 jsou navíc všechny naše prodejny a výdejny opět otevřeny. ... > Rotmistr Anton Schmid-16% sleva. Příběh z doby, kdy zachovat si soucit bylo znamením nejvyšší odvahy Wolfram Wette: Rotmistr Anton Schmid: Hrdina humanity a zachránce Židů.Přel. Daniela Petříčková, Prostor, Praha, 2018, 320 s.. Ději...SOUVISEJÍCÍ KNIHY